пятница, 22 апреля 2016 г.

Nic mocno nie podkreśli krawędzi trawnika względnie kwietnika jak małe żywe plot.

Nadzwyczaj wysokie, bowiem prawie dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, zasną w przypadku potrzeby zacienia okoliczne domy a także ulice. Żeby stworzyć taki parkan rośliny sadzimy dookoła granic posesji. O ile mamy pod dostatkiem miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka ponadto rodzi orzechy. Gdy pragniemy by nasze roślinne ogrodzenie było bardzo rosłe a jednocześnie cienkie to w zacienionym miejscu można je uformować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego a także klonu. Pamiętajmy jednakże, że kiedy rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie dosyć kłopotliwe.

Nic wyraźnie nie podkreśli linii trawy bądź kwiatów jak małe żywe ogrodzenie.

W miejscu zacienionym, gdzie podobnie trawa, jak i rabaty często nie chcą dobrze rosnąc w wyznaczonych miejscach, niewielkie krzewy potrafią utrzymać naturalne bogactwo w ryzach albo zastawią gołe wycinki gleby. Porządnie uformowany nieduży żywopłot sam zresztą robi za ozdobę ogrodu. Na zielone ogrodzenia nadaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Na wiosnę wyłącznie ploty Poznań formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych pędach, jakich się już nie skraca), nie tak obficie jak na słońcu, lecz wszak w ciemnych kącikach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią natomiast dekorują je małe jabłuszka, jakie można wykorzystać na konfitury.

Niskie lub rosłe zielone ploty można pozyskać z odmian zimozielonych.

Niestety, krzewy z tej klasy często są znacznie droższe aniżeli krzewy liściaste. Z nich najlepiej wytrzymuje miejsce zacienione cis zwyczajny. Na ogól szeroko się rozrasta i trzeba go redukować, niemniej jednak jego klasę Cis można zostawić samopas.Będzie błyskawicznie rósł oraz oszczędzi kolumnowy zarys.

Jeżeli wasz kącik jest nadzwyczaj zacieniony, pożądane byłoby aby zielony plot rozświetlić kolorowymi skazami. Poniektóre spośród cienioznośnych typów maja zmianie o jasnych czy tez różnokolorowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr przeciętny Aureum zasną dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne barwy są najbardziej widome w słońcu, tymczasem nawet w śladzie korona drzewa ostają wystarczająco jasne, poniekąd oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий