понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe plot albo żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Żywopłoty w większości wypadków pełnia funkcje ogrodzenia, tymczasem częstokroć służą i za dekoracje. Zazwyczaj takie ogrodzenia z PCV z Siemianowic Śląskich stawia się w nasłonecznionych miejscach, gdzie szybko rosną i silnie gęstnieją. Sporo powabu maja tez takie rosnące ploty, jakie wiodą poprzez osłonięte zaułki ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z prześwitująca gdzieniegdzie plątanina gałązek względnie kwiatami stanowią przyciągające spojrzenie obrazki, zaś orzeźwiająca wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , sprawia że nawet krótki spacer w pobliżu takiego ogrodzenia wycisza a także relaksuje.


Projektując plot z żywopłotu, wypada wziąć pod uwagę role takiego płotu, warunki które są w skwerze, oraz nasze upodobania a także czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o prostym pokroju same rosną, często także ekspansywnie rozkwitają, niemniej jednak potrzebują również dużo przestrzeni. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenia PCV mogą być niesłychanie cienkie, chociaż powinno się je regularnie obcinać i raczej nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są tez koszty zakupu roślin na plot.Jest wiec nad czym się zastanawiać, dlatego ze takie ogrodzenie tworzy się na jakiś czas, nieraz nawet na pokolenia.


Zwykle zadowalający jest rosnący parkan o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, niezmiernie popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on sporo zalet:
•jest mało wymagający,
•dobrze wytrzymuje czas mniejszych opadów,
•błyskawicznie rośnie,
•regularnie podcinany ładnie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego witek układa niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr można zamienić z irga lśniąca - jesienią wspaniale się przebarwia na rożne odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. odmiany o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się pożytecznymi roślinami zalecamy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej postać wyłącznie od strony reprezentacyjnej, a cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, aby rodziły owoce.


Ogromnie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia z plastyku stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zacienia sąsiadujące budynki oraz ulice. Aby utworzyć taki plot rośliny sadzimy naokoło krawędzi posiadłości. O ile mamy wiele miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli chcemy żeby nasze żywe plot było niezwykle wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze gdy rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий