среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek kamienie sztachetki te pochodzą z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało fachowym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Chociaż kamienie sztachetki te pochodzą z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasami mało fachowym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, bezproblemowej obróbce i względnie atrakcyjnej cenie. Występują w wielu obszarach Polski – piaskowiec najprościej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka lub od razu ociosuje, składa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przekazuje do miejsca budowy ogrodzenie z PCV na plot i bramę sztachetowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak złączony lepiszczem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Podczas gdy spoiwem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapiennym. Oprócz bazy zlepiających występują tam także pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się barwa skał na balustrady PCV na plot i furtę ze sztachet, przybierają one wówczas rozmaite tony czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak sporych złóż kroi się największe bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie można również siekać na sześciany o równych konturach, użytkowane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno również je porcjować przy asyście specjalnych klinów i dłut na małe, nierównych konturów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne ogrodzenie plastykowe stosuje się także wapienie - skały osadowe, powstałe spośród nazbieranych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, głównie muszli małż oraz ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale także mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenia Winylowe na plot i furtę ze sztachetek. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania w środku budynku, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka matowieją. Wapienie wolno zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przydają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru skweru i własnych upodobań kształt kamiennych płyt może być urozmaicony – od łamanych, nierównych, aż po pionowo skróconych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki oraz ogrodzenie z plastykuBrzega Dolnego na plot i bramkę ogrodzeniowa buduje się z skał przeróżnego konturu, ułożonych na kamiennym albo betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje z kawałków o nieproporcjonalnych obrysach, należy je właściwie łączyć tzn. tak, iżby kształt każdego następnego scalał się z poprzednim. Żeby takie płot było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe szpary w środku wolno wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły lub pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce używane do konstrukcji ogrodzenia należą do skał mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur ekspresowo niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Bez trudu przerastają także mchem a także wodorostami. Można temu zapobiec pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań czy też rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać brud z nawierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą pozostać ostre rysy. Wyspecjalizowane jednostki porządkują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego oczyszczania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak potrzebujemy, by głazy na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий